Kategorie:

Jak ozdobić elewację budynku?

W trakcie budowy poświęca się mnóstwo uwagi rozmieszczeniu pomieszczeń wewnątrz budynku oraz wykończeniu wnętrz. Jednak dla końcowego efektu równie ważny jest spójny z resztą, projekt elewacji budynku. W końcu, to właśnie z zewnątrz budynek jest widoczny po raz pierwszy, zatem jego elewacja powinna być pewnego rodzaju wizytówką całej posesji. Warto zadbać zatem o odpowiednie ozdoby, które nie tylko dodadzą charakteru, lecz także wyróżnią budynek na tle innych.

Chcąc ozdobić okna, drzwi oraz załamania na zewnętrznych ścianach budynku warto zainteresować się sztukaterią elewacyjną. W jej skład, której wchodzą mi.in: zewnętrzne listwy elewacyjne, gzymsy, kolumny, zworniki, pilastry, bonie i wiele innych. Dzięki swojej różnorodności, sztukateria elewacyjna jest doskonałym pomysłem na ozdobienie i aranżację całego budynku.

Podparapetniki dekoracyjne

Jednym z najbardziej uniwersalnych rozwiązań, w projektach ozdoby elewacji są podparapetniki dekoracyjne. Ta dekoracja, w formie pojedynczych pasów, jest umieszczana poniżej parapetu. W ten sposób podkreśla dolną część okna oraz wypełnia puste przestrzenie zewnętrznej ściany budynku. Podparapetniki są rodzajem gzymsów, wykorzystuje się je przede wszystkim w celach dekoracyjnych. Szeroki wybór kształtów i wielkości podparapetników, pozwala na dopasowanie ich do różnych styli architektonicznych: od klasycznych, po bardziej nowoczesne.

Aby gzymsy podparapetowe zachowały długotrwałą odporność na uszkodzenia mechaniczne, powinny być wykonane z twardych i wytrzymałych materiałów, np.: ze styropianu EPS 200. Często wykorzystywana do pokrycia podparapetników, masa cementowo-polimerowa ochroni je przed pęknięciami, a także ułatwi ich montaż.

Bonie

Innym ciekawym zabiegiem dekorowania budynku z zewnątrz, są bonie, znane w architekturze już od starożytności. Są to, głębokie rowki drążone w materiale elewacyjnym, mające na celu podkreślenie jego układu. Efekt boniowania uzyskuje się także poprzez montaż gotowych zestawów styropianowych zdobień. Bonie mają bardzo uniwersalny charakter, dzięki czemu można zastosować je zarówno jako uzupełnienie klasycznej architektury fasady budynku, jak również jako element elewacji w nowoczesnym stylu.