Kategorie:

Renowacja sztukaterii zabytkowych budynków

Pałace, zamki, kościoły czy inne zabytkowe budynki wyróżniają się wyjątkowym charakterem oraz sposobem wykończenia i dekorowania. Jednak z biegiem lat niektóre elementy wewnętrzne i zewnętrzne takich konstrukcji ulegają zniszczeniom i wymagają remontu czy dodatkowego zabezpieczenia. Jednym z charakterystycznych elementów zabytkowych budynków jest sztukateria, która nadaje im wyjątkowego stylu i jest podziwiana przez odwiedzających. Jednak z uwagi na to, że takie elementy powstały wiele lat temu, z biegiem czasu wymagają one renowacji. Na czym polega renowacja sztukaterii w zabytkowych budynkach?

Zakres renowacji sztukaterii 

Sztukateria zabytkowych budynków jest jednym z elementów, który należy poddawać renowacji, by zachował swój wyjątkowy wygląd oraz trwałość. Mowa tutaj zarówno o sztukaterii wewnętrznej, jak i zewnętrznej. W zakres takich prac wchodzi przede wszystkim usunięcie wszelkich naleciałości, które odkształcają oryginalny wygląd każdego elementu dekoracyjnego zabytkowego wnętrza. Kluczowe jest również wzmocnienie struktury dzieł sztuki i innych elementów zabytkowej sztukaterii, by zachowały one swój wygląd i formę jeszcze przez długi czas. Jeżeli w budynku znajdują się rzeźby czy inne zabytki, często zdarza się tak, że również muszą zostać odnowione. Konieczne może być również odmalowanie ornamentów czy innych elementów, które tego wymagają.

Dlaczego renowacja sztukaterii jest ważna? 

Kościoły, pałace i inne wiekowe budynki są zabytkami, które odgrywają ogromną rolę w kulturze każdego kraju. Właśnie dlatego są chętnie odwiedzane przez wielu turystów. Ważne jest, by przetrwały w nienaruszonym stanie tak długo, jak tylko jest to możliwe. Z uwagi na upływający czas, wiele elementów ich konstrukcji czy sztukaterii zewnętrznej, czy wewnętrznej ulega zniszczeniom.  Dlatego należy poddać je renowacji odpowiednio wcześnie.

Prace renowacyjne często okazują się niezbędne. Dzięki odnowieniu elementów, które tego wymagają, można przywrócić frontom, kolumnom czy rzeźbom dawny wygląd, a tym samym zachować wspomnienie z dawnych lat. Ważne są również ornamenty zewnętrzne, które dzięki zastosowaniu materiałów odpornych na warunki atmosferyczne po przeprowadzeniu renowacji, zachowają swój wyjątkowy wygląd na dłużej.