Kategorie:

Jak prawidłowo wykonać pomiar sztukaterii?

Starannie wykonany montaż dekoracyjnych sztukaterii pozwala na nadanie wnętrzu lub fasadzie budynku indywidualnego charakteru, który będzie wyróżniał Państwa dom spośród innych długie lata. Wachlarz możliwości, kształtów sztukaterii mających różne szerokości, kształty i długości sprawia jednak, że w trakcie montażu jej elementów, może się okazać konieczna znajomość kilku podstawowych zasad.

Między innymi są to właśnie powody, dla których w niniejszym wpisie poruszamy bardzo ważną i praktyczną zarazem kwestię i przedstawiamy Państwu w kilku prostych krokach, jak należy prawidłowo dokonać pomiarów sztukaterii, aby nie zostawały Państwu niedające się nigdzie wykorzystać nadwyżki produktów, ani wymagające dokonania następnych zakupów braki elementów sztukaterii niezbędnych do dokończenia rozpoczętej już pracy. Wymienione przez nas zasady znajdują zastosowanie zarówno w trakcie dokonywania pomiarów sztukaterii wewnętrznej, czyli we wnętrzu budynków, jak i w zewnętrznej, czyli sztukaterii montowanej na fasadach budynków.

Pierwszy krok — przygotowanie narzędzi

Dokładne przemyślenie projektu i stworzenie wizualizacji końcowego efektu stylizacji, której mamy zamiar dokonać za pomocą zamontowania wewnątrz domu lub na jego fasadzie sztukaterii pozwoli Państwu na osiągnięcie spektakularnego sukcesu w zakresie aranżacji domu oraz uchroni Państwa przed koniecznością dosztukowywania brakujących elementów, co zawsze opóźnia końcowe oddanie projektu do odbioru i z pewnością narazi Państwa na dodatkowy stres i niepotrzebne koszty związane z wykonaniem kolejnych zamówień brakującego materiału. Drugim najczęściej pojawiającym się problemem są pozostające po wykonaniu montażu sztukaterii nadwyżki produktu, których nie ma już gdzie wykorzystać. Obu tych problemów można uniknąć zaopatrując się w kilka narzędzi, bez których Państwa praca będzie niemożliwa. Zanim przystąpią Państwo do pracy proszę przygotować sobie: kątomierz, miarę, najlepiej laserową i poziomicę oraz notes, w którym będą mogli Państwo zapisywać wszystkie dokonane pomiary.

Krok drugi — dokonywanie pomiarów wewnątrz budynków

Pamiętajmy, że dokonując pomiarów zawsze przed dokonaniem ostatecznego zamówienia u producenta musimy wziąć pod uwagę niewielką nadwyżkę produktu, około 5%, którą musi dodać do naszego koszyka na wypadek uszkodzenia jakiegoś elementu w trakcie pracy. Jednym z pomiarów, które są wykonywane wewnątrz budynków jest mierzenie światła drzwi lub okien, wokół których chcemy zamontować sztukaterie w postaci listwy. W tym celu należy wykonać pomiar wysokości framugi drzwi oraz szerokości drzwi uwzględniając przy tym możliwość wykorzystania w rogach, w których stykać się będą listwy, zworników o odpowiedniej szerokości. W celu zamontowania gzymsu nad drzwiami lub oknem czy pod parapetem należy dokonać pomiaru szerokości światła okna (drzwi), dodając do niej szerokość listew sztukaterii, które zamontowaliśmy po obu stronach okna (drzwi), czyli z prawej i z lewej -powinna być to dokładnie szerokość wybranych przez nas zworników. Tę samą zasadę stosuje się w przypadku wykonywania pomiarów okien i drzwi na zewnątrz

Krok trzeci — dokonywanie pomiarów na zewnątrz budynków

Dokonując montażu sztukaterii na zewnątrz budynków, np. takich jak bonie elewacyjne umiejscawianane zazwyczaj na rantach czy narożnikach domów. Ich pomiarów dokonujemy mierząc wysokość od listwy przypodłogowej (lub od gruntu w przypadku, gdy nie mamy montowanych listew) aż po samo zwieńczenie dachu. Uwzględnić należy także niewielkie przestrzenie, które będą potrzebne pomiędzy stykającymi się ze sobą boniami. Uzyskaną w ten sposób wysokość dzielimy przez wysokość elementów sztukaterii, które chcemy zakupić i w ten sposób otrzymamy ilość niezbędnych nam elementów. Bonie sprawdzają się także w przypadków zdobienia kątów wewnętrznych pomieszczeń i znakomicie nadają się do dalszego dekorowania czy malowania na dowolne kolory.