Kategorie:

Jak zmienić wygląd salonu przy pomocy sztukaterii?

Zmiany wystroju pomieszczeń, w których przebywamy, pozwalają na estetyczną przyjemność, czerpaną z otoczenia. Badania pokazują, że każdy nowy przedmiot, jaki wprowadzamy do swoich domów, bardzo szybko nam powszednieje, a nasz mózg przestaje go dostrzegać. To dlatego lubimy zmieniać dekoracje, zasłony, ustawienie mebli. Czasem chcemy zmian bardziej spektakularnych, zwłaszcza w pomieszczeniu, w którym przebywamy najczęściej – w salonie. Jak dokonać takich zmian z użyciem sztukaterii?

Listwy podłogowe i sufitowe

Choć wydaje się, że tak niewielka zmiana, jak nowe listwy przypodłogowe nie wprowadzi nowej estetyki do pomieszczenia, okazuje się jednak, że nawet tak subtelny element może przynieść efektowną metamorfozę, zwłaszcza gdy połączony jest on z umieszczeniem listew przysufitowych. Oba te elementy nadają salonowi dostojności i eleganckiego wyglądu. Listwy sufitowe dodatkowo maskują niedoskonałości, znajdujące się często na styku ściany z sufitem. Listwy stanowią swojego rodzaju „wisienkę na torcie” w wystroju salonu.

Ramy ścienne

Choć dawniej sztukateria była droga i kojarzyła się z wystrojem bardzo bogatych domów, dziś trafiła także pod strzechy i nawet najmniejsze mieszkanie może efektownie zdobić. Nieustająco modne są ramy ścienne z niej wykonane. Pozwalają one na wyeksponowanie obrazów, ale także same w sobie stanowią subtelny dekor, nadający salonowi nieco wysublimowanej elegancji i dystynkcji. Takie ramy wykonane z użyciem sztukaterii można malować. Szczególnie pięknie wyglądają, podkreślone mocnym, wyrazistym kolorem.

Oświetlenie LED

Sztukateria wewnętrzna doskonale odnalazła się w nowoczesnych pomieszczeniach, jako znakomity sposób na efektowne zastosowanie taśm ledowych. W salonie można przeprowadzić szybką metamorfozę, montując specjalne listwy oświetleniowe. Pozwala to na osiągnięcie optymalnego efektu świetlnego z jednoczesną funkcją maskującą taśmę ledową. Taka zmiana oświetlenia przynosi spektakularne efekty.

Rozeta sufitowa

Rozeta sufitowa to pomysł na zmianę w salonie stylizowanym na elegancji i dystyngowany. Podkreśla ona dekoracyjność pomieszczenia. Montuje się ją oczywiście na suficie, często w centralnym punkcie, by stanowiła na przykład podstawę dla lampy sufitowej. Rozeta może być oczywiście montowana także w innym miejscu i stanowić dodatkową, oryginalną dekorację ściany.

Obudowa kominkowa

Portale kominkowe mogą całkowicie zmienić charakter wnętrza. Służą jako ciekawy sposób na obudowanie kominka, jednak coraz popularniejsze są także jako ozdoba w domach bez kominka. Stawia się je w mieszkaniach, a w ich środku ustawia duże świece. To sposób na urozmaicenie wnętrza w oryginalny sposób i nadanie mu przytulności i blasku, zwłaszcza wieczorem, gdy płoną świece. Portale kominkowe mogą mieć różną estetykę. Są wśród nich bogato zdobione obudowy kominkowe, jak również proste, wręcz ascetyczne formy. To pozwala na dostosowanie portalu do stylu wnętrza.

Sztukateria daje szerokie możliwości modyfikacji przestrzeni. Wykorzystanie jej jest łatwe i umożliwia przeprowadzenie zmian samodzielne. Może być stosowana w sposób tradycyjny lub być elementem wyrażającym ekspresję artystyczną. Wszystko zależy od wyobraźni.